Skip to content

364 N 6th St

Newark, NJ 07107

Built 1910

Last Sale Price
$121,000
Last Sale Date
Nov 10, 1987

Property Information

Block1935
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,174
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,500
20%
Improvement Value:$109,300
80%
Total Assessment$136,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,203+2.0%
2024$5,100-0.2%
2023$5,108-1.7%
2022$5,198+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$121,000

To:

Sq Ft2,174DeedBook 5003, Page 399

Property Built

Built

Year Built: 1910