Skip to content

427-429 N 6th St

Newark, NJ 07107

Commercial

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Feb 4, 2020

Property Information

Block1949
Lot67
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,800
11%
Improvement Value:$284,100
89%
Total Assessment$317,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,090+2.0%
2024$11,851-0.2%
2023$11,870-15.1%
2022$13,984+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$370,000

To:

DeedBook 20200, Page 18090

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5685, Page 477

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 4566, Page 1071