Skip to content

344 Bloomfield Ave

Newark, NJ 07107

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 31, 2023

Property Information

Block1970
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,500
21%
Improvement Value:$259,300
79%
Total Assessment$326,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,428+2.0%
2024$12,183-0.2%
2023$12,203-13.8%
2022$14,155+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5012, Page 253