Skip to content

510 4th St

Newark, NJ 07107

Built 1902

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Nov 30, 2009

Property Information

Block1952
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,836
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,500
22%
Improvement Value:$100,000
78%
Total Assessment$127,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,849+2.0%
2024$4,753-0.2%
2023$4,761-1.7%
2022$4,845+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft1,836DeedBook 12238, Page 6898

Property Sale

Sale
$106,100
DeedBook 12211, Page 3627

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 6240, Page 940

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 6048, Page 860

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5467, Page 775

Property Built

Built

Year Built: 1902