Skip to content

268 2nd Ave W

Newark, NJ 07107

Built 2022
Other Exempt

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Jul 22, 2022

Property Information

Block1952
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,396
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,100
6%
Improvement Value:$418,900
94%
Total Assessment$445,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$16,590+288.7%
2023$4,268-1.7%
2022$4,343+1.0%
2021$4,299+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft3,396DeedBook 20220, Page 73135

Property Built

Built

Year Built: 2022