Skip to content

32 Peck Ave

Newark, NJ 07107

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 21, 2021

Property Information

Block1957
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,466
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
20%
Improvement Value:$196,700
80%
Total Assessment$246,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,382+2.0%
2024$9,197-0.2%
2023$9,212-1.7%
2022$9,375+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 12091, Page 5461

Property Sale

Sale
$87,125
DeedBook 6026, Page 23

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5310, Page 723

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 4609, Page 871

Property Built

Built

Year Built: 1930