Skip to content

61 Njrr Ave

Newark, NJ 07105

Built 2010

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Feb 26, 2019

Property Information

Block195
Lot40
QualifierC1207
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description7.36% INTEREST
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,611
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
12%
Improvement Value:$281,800
88%
Total Assessment$321,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,238+2.0%
2024$11,997-0.2%
2023$12,016-1.7%
2022$12,228+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft1,611DeedBook 20190, Page 19720

Property Built

Built

Year Built: 2010