Skip to content

312-314 N 12th St

Newark, NJ 07107

Built 1930

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Apr 9, 1993

Property Information

Block1960
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class43
Description2SF3UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,456
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
19%
Improvement Value:$213,100
81%
Total Assessment$263,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,006+2.0%
2024$9,808-0.2%
2023$9,824-1.7%
2022$9,998+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft3,456DeedBook 5257, Page 23

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5173, Page 599

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 4887, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 1930