Skip to content

294 N 12th St

Newark, NJ 07107

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 9, 2021

Property Information

Block1960
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,580
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,800
25%
Improvement Value:$149,100
75%
Total Assessment$198,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,564+2.0%
2024$7,415-0.2%
2023$7,427-1.7%
2022$7,558+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 4675, Page 261

Property Built

Built

Year Built: 1957