Skip to content

352-356 N 13th St

Newark, NJ 07107

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 4, 2016

Property Information

Block1962.01
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class43
Description1.5SF3UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,438
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,300
25%
Improvement Value:$166,500
75%
Total Assessment$222,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,223+2.1%
2024$8,056-0.2%
2023$8,069-1.8%
2022$8,216+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 5318, Page 754

Property Built

Built

Year Built: 1948