Skip to content

386 N 12th St

Newark, NJ 07107

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 16, 2015

Property Information

Block588
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class43
Description1.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,152
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,500
19%
Improvement Value:$126,300
81%
Total Assessment$156,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,963+2.0%
2024$5,846-0.2%
2023$5,855-1.7%
2022$5,958+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5972, Page 877

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5366, Page 512

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 4745, Page 875

Property Built

Built

Year Built: 1957