Skip to content

508-510 Roseville Ave

Newark, NJ 07107

Built 1950

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Aug 25, 2020

Property Information

Block1966
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,837
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,800
13%
Improvement Value:$218,400
87%
Total Assessment$250,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,515+2.0%
2024$9,327-0.2%
2023$9,342+63.1%
2022$5,727+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft1,837DeedBook 20200, Page 97662

Property Sale

Sale
$195,000
Sq Ft1,837DeedBook 20200, Page 56607Recorded6/18/2020

Property Sale

Sale
$102,300
DeedBook 12344, Page 4065

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 6202, Page 294

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5339, Page 633

Property Built

Built

Year Built: 1950