Skip to content

508-510 N 7th St

Newark, NJ 07107

Built 1923

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 5, 2015

Property Information

Block1967
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,072
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,200
17%
Improvement Value:$166,900
83%
Total Assessment$201,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,648+2.0%
2024$7,497-0.2%
2023$7,509-1.7%
2022$7,642+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1923