Skip to content

457-459 N 12th St

Newark, NJ 07107

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 14, 2024

Property Information

Block649
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class43
Description2.5SF-2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,165
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,500
23%
Improvement Value:$169,100
77%
Total Assessment$219,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,351+2.0%
2024$8,187-0.2%
2023$8,200-1.7%
2022$8,345+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1915