Skip to content

490 N 7th St

Newark, NJ 07107

Built 1996

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Mar 19, 2002

Property Information

Block1967
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,796
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,500
16%
Improvement Value:$174,900
84%
Total Assessment$207,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,887+2.0%
2024$7,732-0.2%
2023$7,744-1.7%
2022$7,881+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft3,796DeedBook 5874, Page 776

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 5715, Page 507

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$184,000
DeedBook 5325, Page 158