Skip to content

517 5th St

Newark, NJ 07107

Built 1900

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 21, 2024

Property Information

Block1970
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,481
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,500
22%
Improvement Value:$97,600
78%
Total Assessment$125,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,758+2.0%
2024$4,664-0.2%
2023$4,671-1.7%
2022$4,754+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$163,000

From:

To:

Sq Ft1,481DeedBook 20160, Page 4721Recorded1/15/2016

Property Sale

Sale
$129,500
DeedBook 5091, Page 769

Property Sale

Sale
$79,900
DeedBook 4933, Page 839

Property Built

Built

Year Built: 1900