Skip to content

537-539 4th St

Newark, NJ 07107

Built 1920

Last Sale Date
Oct 25, 2014

Property Information

Block1973
Lot25.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class43
Description2.5 F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,151
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,000
17%
Improvement Value:$156,200
83%
Total Assessment$188,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,157+2.0%
2024$7,016-0.2%
2023$7,027-1.7%
2022$7,152+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920