Skip to content

529 Broadway

Newark, NJ 07104

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 3, 2006

Property Information

Block678
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page12

Building Details

Building Class43
Description2.5 S
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,314
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,700
13%
Improvement Value:$171,600
87%
Total Assessment$197,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,503+2.0%
2024$7,355-0.2%
2023$7,367-1.7%
2022$7,497+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$25,000
DeedBook 5691, Page 873

Property Sale

SaleMulti
$4,000
DeedBook 5340, Page 491

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 5128, Page 635

Property Built

Built

Year Built: 1910