Skip to content

308 Lafayette St

Newark, NJ 07105

Built 1890

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Feb 7, 2006

Property Information

Block1978
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,807
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,300
28%
Improvement Value:$179,700
72%
Total Assessment$251,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,546+2.0%
2024$9,357-0.2%
2023$9,372-1.7%
2022$9,538+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft3,807DeedBook 6297, Page 670

Property Built

Built

Year Built: 1890