Skip to content

306 Lafayette St

Newark, NJ 07105

Built 1907

Last Sale Price
$66,000
Last Sale Date
May 28, 1976

Property Information

Block1978
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class43
Description4SB
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,944
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
26%
Improvement Value:$213,300
74%
Total Assessment$288,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,964+2.0%
2024$10,748-0.2%
2023$10,765-1.7%
2022$10,955+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$66,000

To:

Sq Ft4,944DeedBook 4536, Page 847

Property Built

Built

Year Built: 1907