Skip to content

322 Lafayette St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$153,000
Last Sale Date
May 26, 1998

Property Information

Block1978
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,220
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,500
29%
Improvement Value:$120,600
71%
Total Assessment$169,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,431+2.0%
2024$6,304-0.2%
2023$6,314-1.7%
2022$6,426+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$153,000

To:

Sq Ft3,220DeedBook 5549, Page 680

Property Built

Built

Year Built: 1900