Skip to content

169 Van Buren St

Newark, NJ 07105

Built 1860

Last Sale Price
$183,000
Last Sale Date
Dec 23, 1993

Property Information

Block1978
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,089
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,700
27%
Improvement Value:$178,900
73%
Total Assessment$246,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,378+2.0%
2024$9,193-0.2%
2023$9,208-1.7%
2022$9,371+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$183,000

To:

Sq Ft4,089DeedBook 5293, Page 697

Property Built

Built

Year Built: 1860