Skip to content

171-173 Van Buren St

Newark, NJ 07105

Apartment

Last Sale Price
$18,500
Last Sale Date
Nov 18, 1982

Property Information

Block1978
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class---
Description4SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$320,000
31%
Improvement Value:$699,800
69%
Total Assessment$1,019,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$38,783+2.0%
2024$38,018-0.2%
2023$38,079-1.7%
2022$38,752+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$18,500

To:

DeedBook 4768, Page 682