Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
261 Elm St
Newark, NJ 07105
Last Sale Date
Jan 26, 1983
Property Information
Block1978
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78
Building Details
Building Class---
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$126,000
86%
Improvement Value:$19,900
14%
Total Assessment$145,900
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $5,549 | +2.0% |
| 2024 | $5,439 | -0.2% |
| 2023 | $5,448 | -1.7% |
| 2022 | $5,544 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.