Skip to content

346 Lafayette St

Newark, NJ 07105

Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 20, 2015

Property Information

Block1979
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class---
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
37%
Improvement Value:$170,200
63%
Total Assessment$270,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,276+2.0%
2024$10,073-0.2%
2023$10,089-1.7%
2022$10,268+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4820, Page 1003