Skip to content

287 Elm St

Newark, NJ 07105

Built 1897

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Jul 9, 2021

Property Information

Block1979
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,644
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,800
29%
Improvement Value:$175,100
71%
Total Assessment$244,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,314+2.0%
2024$9,130+13.3%
2023$8,058-1.7%
2022$8,200+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

To:

Sq Ft4,644DeedBook 20210, Page 94144

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5489, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1897