Skip to content

95-99 Mcwhorter St

Newark, NJ 07105

Apartment

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Jul 1, 2019

Property Information

Block197
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class10
Description3SB1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage810
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
32%
Improvement Value:$255,000
68%
Total Assessment$375,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,091+2.0%
2024$18,715-0.2%
2023$18,745-1.7%
2022$19,076+27.4%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

To:

Sq Ft810DeedBook 20190, Page 62970