Skip to content

82 Bruen St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 29, 2016

Property Information

Block197
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
95%
Improvement Value:$4,900
5%
Total Assessment$95,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,647+2.0%
2024$3,575-0.2%
2023$3,581-1.7%
2022$3,644+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$6,500
DeedBook 4695, Page 1