Skip to content

337 Elm St

Newark, NJ 07105

Built 2023

Last Sale Date
May 16, 2022

Property Information

Block1980
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,498
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,700
15%
Improvement Value:$377,300
85%
Total Assessment$445,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$16,590+129.8%
2023$7,218-1.7%
2022$7,345+1.0%
2021$7,270+1.8%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft2,592DeedBook 12534, Page 1582Recorded1/15/2015