Skip to content

78-84 Wilson Ave

Newark, NJ 07105

Last Sale Date
Apr 24, 2023

Property Information

Block1980
Lot61
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class10
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$600,000
80%
Improvement Value:$146,700
20%
Total Assessment$746,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,397+2.0%
2024$27,837-0.2%
2023$27,882-5.0%
2022$29,359+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0