Skip to content

65 Merchant St

Newark, NJ 07105

Built 1857

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 10, 2024

Property Information

Block1982
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class43
Description2S.F.
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,588
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
46%
Improvement Value:$86,900
54%
Total Assessment$161,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,157+2.0%
2024$6,036-0.2%
2023$6,045-1.7%
2022$6,152+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$265,650

From:

To:

Sq Ft1,588DeedBook 20180, Page 10341Recorded2/5/2018

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 6199, Page 188

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 6057, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1857