Skip to content

6 Wilson Ave

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$1,650,000
Last Sale Date
Jul 2, 2025

Property Information

Block1982
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$202,500
70%
Improvement Value:$85,800
30%
Total Assessment$288,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,964+2.0%
2024$10,748-0.2%
2023$10,765-6.6%
2022$11,529+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$64,000

To:

DeedBook 4858, Page 549