Skip to content

153-155 Polk St

Newark, NJ 07105

Built 1915

Last Sale Price
$262,500
Last Sale Date
Jun 2, 2016

Property Information

Block1983
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class47
Description2.5S.F.
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,296
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,500
22%
Improvement Value:$260,300
78%
Total Assessment$335,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,770+56.3%
2024$8,168-0.2%
2023$8,181-1.7%
2022$8,326+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$262,500

To:

Sq Ft2,296DeedBook 20160, Page 51552

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,296DeedBook 12490, Page 3788Recorded4/9/2014

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 5133, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1915