Skip to content

281 Lafayette St

Newark, NJ 07105

Built 1905

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Aug 22, 2002

Property Information

Block1986
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class27
Description2SF3UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,295
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,700
46%
Improvement Value:$83,100
54%
Total Assessment$154,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,887+2.0%
2024$5,771-0.2%
2023$5,780-1.7%
2022$5,882+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft2,295DeedBook 5912, Page 475

Property Built

Built

Year Built: 1905