Skip to content

123-133 Jackson St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Apr 5, 1982

Property Information

Block1985
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class10
Description1S.C.B.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.59

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,080,000
40%
Improvement Value:$1,631,000
60%
Total Assessment$2,711,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$103,099+2.0%
2024$101,066-0.2%
2023$101,229-11.2%
2022$113,954+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

DeedBook 4747, Page 422