Skip to content

118-134 Adams St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$3,200,000
Last Sale Date
Nov 8, 2007

Property Information

Block1985
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.64

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,059,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$1,059,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$40,274+2.0%
2024$39,480-0.2%
2023$39,543-1.7%
2022$40,242+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$3,200,000

To:

DeedBook 12100, Page 562

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4636, Page 292