Skip to content

27 Downing St

Newark, NJ 07105

Built 1897

Last Sale Date
Mar 18, 2069

Property Information

Block1988
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class43
Description2S.F.
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,514
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,500
36%
Improvement Value:$88,200
64%
Total Assessment$138,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,275+2.0%
2024$5,171-0.2%
2023$5,179-1.7%
2022$5,271+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4318, Page 475

Property Sale

Sale
$519,900

To:

Sq Ft2,176DeedBook 20250, Page 40230

Property Built

Built

Year Built: 1897