Skip to content

54 Monroe St

Newark, NJ 07105

Apartment

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Jan 17, 1986

Property Information

Block1988
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class---
Description4S.B.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$240,000
41%
Improvement Value:$350,400
59%
Total Assessment$590,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,453+2.0%
2024$22,010-0.2%
2023$22,046-1.7%
2022$22,435+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000

To:

DeedBook 4943, Page 926