Skip to content

79 Adams St

Newark, NJ 07105

Built 1882

Last Sale Price
$549,000
Last Sale Date
Jan 4, 2019

Property Information

Block1989
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class43
Description3S.F.
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,901
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,900
39%
Improvement Value:$96,800
61%
Total Assessment$158,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,035+2.0%
2024$5,916-0.2%
2023$5,926-1.7%
2022$6,031+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$549,000

To:

Sq Ft1,901DeedBook 20190, Page 6108

Property Built

Built

Year Built: 1882