Skip to content

65 Adams St

Newark, NJ 07105

Built 1910

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Mar 18, 2020

Property Information

Block1989
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class43
Description3S.F.
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,046
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,100
19%
Improvement Value:$275,200
81%
Total Assessment$340,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,942+2.0%
2024$12,686-2.2%
2023$12,972+53.6%
2022$8,447+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft3,046DeedBook 20200, Page 32179

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft2,588DeedBook 20160, Page 46189Recorded6/2/2016

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook 4424, Page 798

Property Built

Built

Year Built: 1910