Skip to content

100 Ferguson St

Newark, NJ 07105

Built 1877

Last Sale Price
$13,500
Last Sale Date
Feb 13, 1974

Property Information

Block1994
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class43
Description2S.F.
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,921
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,800
36%
Improvement Value:$125,000
64%
Total Assessment$194,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,408+2.0%
2024$7,262-0.2%
2023$7,274-1.7%
2022$7,402+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$13,500

To:

Sq Ft2,921DeedBook 4468, Page 258

Property Built

Built

Year Built: 1877