Skip to content

96 Ferguson St

Newark, NJ 07105

Built 1872

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Apr 14, 2010

Property Information

Block1994
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class43
Description2S.F.3UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,288
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,200
35%
Improvement Value:$129,900
65%
Total Assessment$199,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,572+2.0%
2024$7,422-0.2%
2023$7,434-1.7%
2022$7,566+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

To:

Sq Ft3,288DeedBook 12252, Page 2065

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 6380, Page 545

Property Sale

Sale
$22,000
DeedBook 4503, Page 64

Property Built

Built

Year Built: 1872