Skip to content

264 Ferry St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Jan 31, 2006

Property Information

Block1995
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class10
Description3S.B.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$292,500
41%
Improvement Value:$413,900
59%
Total Assessment$706,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,864+2.0%
2024$26,335-0.2%
2023$26,377-10.9%
2022$29,617+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$750,000

To:

DeedBook 6299, Page 803

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4717, Page 887