Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
214 Ferry St
Newark, NJ 07105
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 30, 1999
Property Information
Block1993
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78
Building Details
Building Class10
Description4S.F.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$172,500
24%
Improvement Value:$533,000
76%
Total Assessment$705,500
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $26,830 | +2.0% |
| 2024 | $26,301 | -0.2% |
| 2023 | $26,343 | -13.3% |
| 2022 | $30,385 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.