Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
93-97 Ferguson St
Newark, NJ 07105
Last Sale Date
Mar 25, 1992
Property Information
Block1995
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page53
Building Details
Building Class---
Description1S.B.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.2
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$472,500
78%
Improvement Value:$133,400
22%
Total Assessment$605,900
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $23,042 | +2.0% |
| 2024 | $22,588 | -0.2% |
| 2023 | $22,624 | -1.7% |
| 2022 | $23,024 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.