Skip to content

56-60 Ferguson St

Newark, NJ 07105

Built 1987

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Nov 14, 2019

Property Information

Block1997
Lot60
QualifierC1202
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,242
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
21%
Improvement Value:$128,600
79%
Total Assessment$163,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,419+2.0%
2024$2,371-61.2%
2023$6,109-1.7%
2022$6,217+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft1,242DeedBook 20200, Page 10938

Property Built

Built

Year Built: 1987