Skip to content

60-62 Van Buren St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Dec 21, 2022

Property Information

Block1998
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class10
Description3S.F.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage713
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$230,000
84%
Improvement Value:$42,600
16%
Total Assessment$272,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,367+2.0%
2024$10,163-0.2%
2023$10,179-4.4%
2022$10,644+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000

To:

Sq Ft713DeedBook 20230, Page 468

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4750, Page 75