Skip to content

63-81 Polk StNewark, NJ 07105

Industrial

Last Sale Price
$1,000,000
Last Sale Date
Nov 30, 2005

Property Information

Block1998
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,945
Acreage0.63

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,330,000
86%
Improvement Value:$217,600
14%
Total Assessment$1,547,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$58,855+2.0%
2024$57,695-0.2%
2023$57,787+149.1%
2022$23,199+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,000,000

To:

Sq Ft1,945DeedBook 6285, Page 730

Property Sale

SaleMulti
$335,000
DeedBook 5313, Page 422