Skip to content

57-61 Van Buren St

Newark, NJ 07105

Apartment

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 27, 2012

Property Information

Block1999
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class10
Description3SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$240,000
40%
Improvement Value:$360,000
60%
Total Assessment$600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,818+2.0%
2024$22,368-6.1%
2023$23,827-1.7%
2022$24,248+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$121,500
DeedBook 4432, Page 968