Skip to content

51 Van Buren St

Newark, NJ 07105

Built 1857

Last Sale Date
Jun 17, 1997

Property Information

Block1999
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class16
Description2S.F.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,218
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,900
41%
Improvement Value:$84,800
59%
Total Assessment$143,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,465+2.0%
2024$5,357-0.2%
2023$5,366-1.7%
2022$5,461+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1857